Czy można czyścić drukarkę sprężonym powietrzem?
Drukarki atramentowe
O ile jest to drukarka atramentowa – można czyścić ją sprężonym powietrzem – jednak metoda ta nie ma większego wpływu na pracę tej drukarki i jest jedynie kosmetyką.
Kurz zalegający w środku nie powoduje problemów w pracy drukarki i poza poprawą wizualną (poza okolicą drukarki). Pozbywamy się za to ewentualnych resztek, skrawków papieru.
Prawidłowa konserwacja atramentówki polega na dokładnym wymyciu stacji serwisowej. Warunki w jakich ten mechanizm pracuje czyszcząc wkłady powodują, że po długich przestojach kiedy tusz zużyty zaschnie często następuje wyłamanie trybów lub przekładni. W większości przypadków usterka ta jest nienaprawialna i dotyczy głównie drukarek HP. Stąd częste, „zbiorowe” przypadki awarii drukarek np. w szkołach – po wakacjach…
Zalecamy więc okresową konserwację drukarek atramentowych. Nie jest to operacja droga ale zapewnia długie lata bezawaryjnej pracy.
Drukarki Laserowe i kserokopiarki
Nie można w żadnym wypadku czyścić drukarek
LASEROWYCH
i
KSEROKOPIAREK!!!
Po pierwsze: wszechobecny toner i kurz wtłaczamy do optyki gdzie ten trwale osadza się elektrostatycznie, skutecznie zanieczyszczając lustra i soczewki, przez co z czasem zdecydowanie pogarsza się jakość druku.
Po drugie i najważniejsze – rozpylamy toner po całym pomieszczeniu. Pamiętajmy że proszek tonera jest rakotwórczy (a niektóre wręcz mutagenne) i nie można go wdychać.
Nie można też w żadnym wypadku do jego czyszczenia używać nie tylko zwykłych odkurzaczy, nawet wodnych a zwłaszcza cyklonowych czy standardowych z workiem (czym szczycą się na forach i stronach domorośli „profesjonalni serwisanci”) ! ! ! Proszek tonera skutecznie przelatuje przez wszelakie filtry i worki a z jego zatrzymaniem mają problem nawet filtry HEPA które wyłapują JEDYNIE do 80-90% proszku który zresztą skutecznie zatyka ten filtr powodując w bardzo krótkim czasie jego bezużyteczność.
Działania szkodliwe i niepożądane proszku:
– zespół Stevensa-Johnsona,
– zespół Lyella,
– zmiany w błonach śluzowych,
– uszkodzenie szpiku kostnego,
– białaczka, rak – najczęściej płuc,
– niszczenie nerek,
– krwiomocz,
– bezmocz.
Takie informacje przekazywane są wyłącznie na drogich specjalistycznych szkoleniach dla autoryzowanych serwisów które wiedzą się nie dzielą… Dlatego 99,9% serwisów albo nie zdaje sobie z tego sprawy albo ma na ten temat wiedzę cząstkową na zasadzie – „coś tam, gdzieśtam dzwoniło”.
Jeśli zamawiacie Państwo serwis do drukarki laserowej lub kserokopiarki i zobaczycie w ręku serwisanta odkurzacz lub sprężone powietrze – podziękujcie mu za usługę ZANIM ją wykona po poszukajcie specjalisty…
W końcu nic cenniejszego niż zdrowie – zwłaszcza własne…
Do czyszczenia drukarki laserowej stosuje się specjalne markowe odkurzacze przemysłowe produkowane i służące wyłącznie do tego celu.
W warunkach domowych proponujemy odłączoną drukarkę przeczyścić delikatnie zwilżoną szmatką i pozostawić na dłuższy czas do wyschnięcia.
Jeśli drukarka drukuje blado lub niedokładnie – zalecamy dostarczyć drukarkę do kompleksowego czyszczenia po którym będzie drukować jak nowa!
Następny temat: Czy można czyścić laptopa sprężonym powietrzem?
oraz Czy matryce różnych producentów są kompatybilne?
.